Φανταστικές περιπέτειες σε γη, θάλασσα και αέρα αυτό το καλοκαίρι στο Μουσείο! Εκτύπωση E-mail

Το Βιοτεχνικό Βιομηχανικό Εκπαιδευτικό Μουσείο, από τις 18 Ιουνίου έως τις 13 Ιουλίου 2018, διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία ένα θερινό πρόγραμμα δημιουργικών δραστηριοτήτων (summer camp) για παιδιά ηλικίας 5-15 ετών.

Π2018 campάνω από 90 παιδιά συμμετείχαν με μεγάλο ενθουσιασμό κι ανυπομονησία στις καθημερινές δραστηριότητες εικαστικού-καλλιτεχνικού περιεχομένου με ατέλειωτα ομαδικά παιχνίδια και πολλές κατασκευές. Ένα πρόγραμμα άκρως δημιουργικό, ψυχαγωγικό και το σπουδαιότερο εκπαιδευτικό, το οποίο διήρκησε τέσσερις εβδομάδες.Έτσι λοιπόν το καλοκαίρι μας αποχαιρετά γεμάτο παιδικά χαμόγελα των μικρών μας φίλων κι όμορφες αναμνήσεις στο Μουσείο μας.

Ευχαριστούμε τις υπεύθυνες του εργαστηρίου, κ. Όλγα Ευαγγελίδου - Απόφοιτη της Ανώτατης Σχολής Καλών Τεχνών Αθήνας με ειδίκευση στο μάθημα της διδακτικής τέχνης και την κ. Γεωργία Μανουσογιαννάκη - Απόφοιτη της Αρχιτεκτονικής Σχολής του Πολυτεχνείου Κρήτης, καθώς και τους έμπειρους ερμηνευτές εκπαιδευτικών προγραμμάτων ΒΒΕΜ που όλοι μαζί ενέπνευσαν τα παιδιά με τις τόσο δημιουργικές και ευφάνταστες κατασκευές τους.

Τέλος ευχαριστούμε τους χορηγούς μας: «ΑΦΟΙ ΤΕΡΛΑΚΗ Α.Ε.-Ξενοδοχειακές Επιχειρήσεις» τους κυρίους: Κωνσταντίνο Σταματόπουλο, Βασίλειο Νειάδα, Εμμανουήλ Καστρινάκη, Ιωάννη Τζοβάνη και την κυρία Rosabelle Tarnoswka, για την ενίσχυση του θερινού προγράμματος δημιουργικών δραστηριοτήτων του Μουσείου μας.